o nas
Sekcja żeglarska ogniska TKKF „Szczygłowice” stanowi niejako kontynuację istniejącego wcześniej na kopalni „Szczygłowice” klubu żeglarskiego „Navigo”. Klub w latach świetności posiadał sprzęt i zarówno na jeziorze rybnickim jak i na Mazurach nad jeziorem Ryn. Niestety ze względów finansowych zakończył swoją działalność w latach 80-tych. Sekcja żeglarska ogniska TKKF „Szczygłowice „ została założona decyzją Zarządu TKKF w roku 1995. Pierwszym jej kierownikiem przez 10 lat był Piotr Owczorz – obecny prezes TKKF „Szczygłowice”. Od 1995 roku sekcję prowadzi Piotrek Jarząb.
Nasza sekcja liczy ok. 25 członków. Organizujemy regularnie, co roku regaty na jeziorze rybnickim w ośrodku żeglarskim „Stodoły”. Ścigamy się wyłącznie na żaglówkach klasy „Omega” Zwykle jest to cztery do pięciu regat, w których bierze udział średnio siedem trzyosobowych załóg. Po zawodach robimy ognisko i pieczemy kiełbaski . Potem rozdanie nagród – puchary i medale.
Członkiem naszej sekcji może być każdy, kto lubi pływać czy to rekreacyjnie czy regatowo i zapisze się do Ogniska TKKF „Szczygłowice” . Roczna składka na sekcję żeglarską wynosi 87zł.
Jako sekcja żeglarska corocznie wystawiamy naszych najlepszych zawodników na regaty o Puchar Prezydenta Miasta Knurowa, które odbywają się na początku września również na jeziorem rybnickim w ośrodku żeglarski „Stodoły”.
Poza tym dzięki przychylności naszej Dyrekcji organizujemy już po raz siódmy regaty o Puchar Dyrektora KWK „Szczygłowice”. Poza pierwszymi regatami o to trofeum wszystkie odbyły się nad jeziorem żywieckim w Zarzeczu. Regaty te trwają dwa dni i odbywają się w systemie przesiadkowym. Jest tyle startów ile załóg. Każdy w ten sposób pływa na każdej łodzi. Od dwóch lat regaty te odbywają się w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz – 30 km od Świebodzina. Organizowane są w cyklu trzydniowym.
Wszystkie regaty wliczane są do Pucharu Grand Prix sezonu wręczanego na ostatnich regatach w sezonie.
Od trzech lat również dzięki przychylności Dyrekcji naszej Kopalni udaje nam się organizować wyjazdy na Mazury. W rejsach tych bierze udział średnio ok. 30 osób – pracowników kopalni, emerytów rencistów i ich rodzin. Czarterujemy średnio sześć jachtów z Rynu i w tym roku mamy zaplanowane zwiedzanie północnej części Mazur aż po Węgorzewo. W przyszłych latach chcemy spróbować swoich sił na Morzy Bałtyckim lub na Adriatyku w Chorwacji.
Sekcja nasza utrzymuje ścisłe kontakty z ośrodkami szkoleniowymi w Rybniku. Umożliwiając kontakt naszym pracownikom i członkom sekcji chętnym do zrobienia patentu żeglarskiego.